PRINCIPAL

    Shri. V. Santosh Kumar


Home arrow Academic arrow Project/Activities arrow Sports n Games
Achievemants in Sports and Games


                 SPORTS AND GAMES

The school is  actively   participating in all  sports

and games activities. Even though we do not have a proper

play ground or Basket ball court, children are motivated

to take part in indoor games by  appointing  coaches in

Table Tennis and  Basket Ball. Vidyalaya participated in

the following sports events

 

Achievements in Sports and games 2018-19

Cluster level

  1. Basketball Boys winner

  2. Basketball boys un14 Runner up

  3. Basketball Girls un14 Runner up

  4. Football un 19 Runner up



Regional Level



  1. Athletics Un19 Boys 2nd in 1500m, 2nd in 800m

  2. Basketball un 19 boys 2nd.

  3. Table tennis un 14 boys 3rd

  4. Table tennis un 14 girls 3rd

  5. Table tennis un 17 Boys 2nd

  6. Table tennis un 17 girls 2nd & 3rd

  7. Table tennis un 19 Boys 3rd

  8. Table tennis un 19 Girls 1st and 3rd

Selected for National Sports meet

Table tennis

  1. Aswin suresh un 14

  2. Adithya kesav un 17

  3. Aswin suresh un 19

  4. Hridya chandran un 14

  5. Ardra vinod un17

  6. Jailakshmi un 17

  7. Rasmi un19

  8. Parvathy k un 19

National level



  • Table tennis under 14 team won First position

  • Table tennis under 19 Girls team won second position

  • Rasmi Rajesh got selected to the SGFI team.

Outside KV

Our school teams have participated in the kerala state level Table tennis

tournament organized by Donbosco School Irinjalakuda. We won second

and third position in under15 year’s girl’s category.

The following students received cash award and certificate

Second position

  1. Reshmi Rajesh VIII

  2. Ardra vinod VIII

  3. Tasin m Ullat VIII

Third position

  1. Hridya chandran VIII

  2. Jai Lakshmi IX

  3. Olivia T Xavier VIII

Nadhan 6A Participated in the kayaking expedition organized by jellyfish

water sports club Kozhikkode on 12th to 14th of October at Chaliar river.

The following students represented Malappuram dist. Basketball Sub.junior

team and participated in the Kerala state Championship organized at

Alappuzha on 17th and 18th October 2018.

  1. Advaid o Haridas 8A

  2. Hitha P 8B

  3. Prathyusha 8B

  4. Namitha

Our school team participated in the Malappuram district Table tennis

Tournament Organized by the Table tennis Association. We won the overall

Championship in the tournament and overall championship in women’s category.

  • Olivia Xavier of Class 8A was selected as the best player of the year 2018.

Our school’s Table tennis Girl’s sub-junior team have participated in the

11sports inter school Table tennis state championship organized by TTFI and

conducted by YMCA Alapuzha on 19th and 20th October 2018.

  • We won third position in the tournament in which 17 teams from various districts

  • have participated.

The members of the team as following.

  1. Reshmi Rajesh VIII

  2. Ardra vinod VIII

  3. Tasin m Ullat VIII

  4. Hridya chandran VIII

  5. Jai Lakshmi IX


    ACHIEVEMENT 2016 17

Achievements and targets

We have the following teams in our school

Football, Basketball (boys & girls), chess (boys), Athletics (boys & Girls),

Cricket and Table tennis (boys &girls)

Cluster level

1.      Basketball boys --------winner

2.      Basketball girls---------Runner up

3.      Football un 14----------participate

4.      Football un 19----------semifinal

5.      Cricket  un 19 ----------winner

6.      Chess boys ----------participated

Regional level

1.      Basketball boys---------winner

2.      Basketball girls ---------winner

3.      Cricket un19 ------------runner up

4.      Athletics  un19 girls  100m----1st ,200m ----1st, 400m ---1st.

5.      Table tennis  boys ----un19-- 1st& 2nd. Un17 ---2nd   un14 ---3rd.

6.      Table tennis girls -----un19 ---2nd&3rd. un17 ---2nd&3rd . un14—2nd.

Selected to national sports meat

Basketball un 19 boys

1.      Akhil Sebastian      12 A

2.      Adarsh                     10 A

3.      Sooraj K S                11B

Basketball Un19 Girls

1.      Sundoos               11B

Athletics un19 girls

1.      Hiba P                  11A

 

Cricket un 19 Boys

1.      Rishidev           12 B

Table tennis Boys

1.      Albrin B Antinitto      11A

2.      Manu Krishnan          11A

3.      Ron kurian Roy           9A

4.      AdithyaKesav             7A

5.      David Joseph               6B

Table tennis Girls

1.      Azha P                         7B

2.      Olivia Xavier               6A

3.      Aiswarya p                  10 B

4.      KavyaJerish                 10 B

5.      Saritha H                     10 B

6.      Anakha Joseph            12B

7.      Devananda                  9 A

8.      Devikamenon  9A

Achievement in National sports

Athletics--- Hiba P got bronze in 400m

Table tennis --- Under 19 girls got silver

SGFI selection

1.      Akhil Sebastian   Basketball  un19

2.      Albrin b Antinito  Table tennis Un19

3.      Hiba P                    Athletics

Achievements outside K V

Table tennis

Over all champions in District championship

Men inter club team championship---winner

Women inter club team championship—Runner up

14 students got selected to represent Malappuram District in State Championship

(7 Boys &7 Girls)

 

·         Participated in district level Yoga Championship

·         Other activities

·         Active member of the District Anti Narcotic Cell.

·         Organized district level seminar and competitions at our school.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ·       SPORTS ACTIVITIES 2014-15

       I.            Cluster level basketballtournament for boys was held at K.V.Malappuram. The school team emerged as the winners.

     II.            Our cricket team participated in the cluster level and emerged as the runners up in the tournament.

  III.            Cluster level basketballtournament for girls was held at K.V.Calicut No.1. The school team emerged as the runners up.

 IV.            The KVM Football team also participated in the cluster level tournament held at K.V Trissur and emerged as the runners up.

    V.            The Table Tennis (U-19, 17 Boys) Regional tournament was held at K.V.Malappuram. Gautam.S .Kumar and Abhishek Sudan emerged as the winner of the U-17 and U-19 respectively.

 VI.            The chess (U-17, 19 boys and girls) cluster level tournament was held at Kanjikode, and our school participated in it.

 

 

  Achievements in Sports and Games 2012-13  

 

 

2011-12
Basket Ball  Regionla level winners
  2 Boys Selected for SGFI
Table Tennis  6 Boys & 6 Girls Participated in National Level
  3 Boys Selected for SGFI
Taekwondo 2 Gold & 2 Silver in Regional level

 

Year - 2011    

1. Bijin P,JIshnu K , Shabeer K M B  are selected for SGFI (Basket Ball Boys)
2. Akash Tom, Gautham S Kumar  are selected for SGFI ( Table Tennis )
3. The School Basket Ball Boys Team has been selected to participate in the "Winners National Meet" at Jammu.

                       REGIONAL TABLE TENNIS TOURNAMENT
UNDER 14 BOYS [SINGLES]POSITION                             NAME OF THE PLAYER        
     1.                                   GAUTHAM S KUMAR
     2.                                    ABHISHEK SUDAN
UNDER 14 GIRLS [SINGLES]    
  2.                                     ARMA M
UNDER 17 BOYS [SINGLES]   
  1.                                        ANKITH MADHUSUDANAN     
  2.                                        AKASH TOM
 UNDER 17 GIRLS [SINGLES]    
  2                                        CELINE JOSE
UNDER 19 BOYS [SINGLES] 
 3.                                        KAUSHIK SHIVA
UNDER 19 GIRLS [SINGLES]
1 .                                      NIVEDITHA.V.K
3.                                      VAISHNAVI 
DOUBLES
UNDER 14 BOYS1                                      GAUTHAM S .KUMAR & ABHISHEK SUDAN
UNDER 14 GIRLS
1.                                  ARMA M& ARDRA JOSEPH
UNDER 17 BOYS
1.                                 ANKITH MADHUSUDANAN
UNDER 17 GIRLS
2.                                 CELINE JOSE & ANAGHA JOSEPH
UNDER 19 BOYS
1.                                KAUSHIK SHIVA & ATHUL VED KRISHNAN
UNDER 19 GIRLS
1.                              NIVEDITHA.V.K & VAISHNAVI  
Year 2009-10
National  Level Sports Meet (2009 -10)  

 

Item Category Name Position
Table Tennis Under 14 BoysGautham S Kumar   First Position
Under 17 Boys (Team)Sidharth S Kumar Kaushik Shiva First Position
Under 19 Boys (Team) Adarsh Tom First Position
Under 14 Boys (team) Gautham S Kumar   Akash TomThird Position
Under 14 Girls (Team) Celine Jose Arma Second Position
Under 17 Girls (Team) Niveditha Third Position

 
 Basket Ball Team (Regional Winners 2009-10)
Ø      Afiya Sherin got selected to SGFI Team (Basket Ball) 
Ø      Ishan P K got Selected to SGFI Team (Basket Ball)
v     Afiya Sherin, Namitha Narayanan  are selected to the Regional girls Basket Ball team
v     Ishan P K , Arun Raj P , Akhil P are selected in Regional Basket Ball team    
- Our basket ball boys  team won first place in KVS Regional level
- Our basket ball girls  team are runner up in KVS  Regional level 
Malappuram District TT champion Ship
NameCategory Position
Gautham S KumarMen Team Champion ShipFirst
Men’s Doubles
Junior Boys Singles
Junior boys  Doubles
Sub Jr. Boys Doubles
Sub Jr. Boys Singles
Cadet Boys
Men’s Singles Third
Sidharth  S KumarMen’s Team Champion Ship Second
Men’s Single
Jr. Boys Singles Third
Akash TomMen’s Team Champion Ship First
Men’s Single
Jr. Boys DoublesSecond
Sub Jr. Boys SinglesThird
Ankith MadhusoodhananMen’s Team Champion ShipFirst
Men’s Doubles
Junior boys  Doubles
Sub Jr. Boys SinglesSecond
Kaushik ShivaMen’s Team Champion Ship Second
Junior boys  Doubles 
Kaushal SubramaniamMini Cadet Boys Second
Men Team
Sooraj ShivaMen Team First
Cadet Boys Second
Adarsh TomMini Cadet Boys First
Cadet Boys Third
Men Team Second
Abhishek SudhanMen Team First
 
 
Name ItemPosition
Anakha Joseph Mini Cadet Girls First
Arma M Women’s TeamFirst
Women’s Single
Sub. Jr. Girls Doubles
Sub. Jr. Singles
Women’s DoublesSecond
Cadet Girls
Celine Jose Women team First
Sub. Jr. Doubles
Women DoublesSecond
Sub. Jr. Singles
Women’s Singles Third
Jr. Girls Singles
Niveditha Women teamFirst
Women’s SinglesSecond
 Jr. Doubles
Vaishnavi Women teamFirst
Jr. Doubles
Raihana Women teamSecond
Sruthi K Rajeev Women teamSecond
Gayathri Suresh Women teamSecond
Anfal Women teamFirst
 
 Year 2008-09
AchievementsParticipants
Our girls Basket Ball team won the Regional level tournament.  The following students got selected to the national team.   1. Afiya Sherin2. Namitha Narayan3. Arpitha Tom4. Jinu V S5. Ihsan P K  
Our Table Tennis Under 14 boys and Under 17 girls won second place in  the Regional Meet. The following students got selected  to National Team1. Gautham S Kumar2. Vaishnavi3. Niveditha 
First place KVS National meetGautham S Kumar  
Third place KVS National meetVaishnavi  Niveditha
 
 
 
 

Flash News

Kum. Riya Sabira MP topped the Class XII AISSCE 2018 (Commerce stream) with 479/500 marks. Kum. Gopika K Nair topped the Class XII AISSCE 2018 (Science stream) with 475/500 marks. 7 students got A1 in all subjects in Class X AISSE 2018 Examination.

School Events

Hit Counter

Visitors: 202534

Downloads

CBSE Curriculum for the Academic Year 2018-19 click here

Website owned & maintained by Kendriya Vidyalaya Malappuram
Designed, Developed & Hosted by National Informatics Center, Kerala